• Kurban Bayramında Beslenme

  Kurban Bayramında Beslenme

  DAYUSA Sportif Yaşam Merkezi Diyetisyeni Yasemin Hanım’dan Kurban bayramının yaklaştığı şu günlerde hepimizin merak ettiği konu nasıl beslenmeliyiz , nasıl pişirmeli, ne kadar tüketmeli ve nasıl saklamalıyız ın cevabını aldık ?
  Öncelikle kurbanı seçerken çok dikkatli davranmalıyız.Veteriner kontrolünden geçmiş sağlıklı hayvanları kurbanlık olarak seçmeliyiz. Çünkü aldığımız kurbanlıktaki hastalıklar, taşıdığı parazitler bize geçip sağlık problemi yaşamamıza neden olabilir.
  Sağlıklı kurbanı aldıktan sonra sıra sağlıklı kesim aşamasına gelmekte.Kesim işlemini kazalar yaşamamak için belediyelerin gösterdiği uygun alanlarda, deneyimli kişilere yaptırmalıyız.Yanlış kesim sonucu kendimizi yaralayabilir, kurbanın derisinde ve etinde kayıplara neden olabiliriz.
  Sağlıklı bir şekilde alıp kestiğimiz kurbanı eve getirdikten sonra yapmamız gerekenler ; öncelikle kuban etini kesildikten hemen sonra tüketmek sakıncalı.Özellikle mide-barsak hastalığı olan kişilerin eti en az 24 saat dolapta beklettikten sonra tüketmesi gerekli.Tüketmeyip saklayacağımız eti bütün olarak değilde parçalayıp küçük miktarlarda buzdolabı poşetine koyarak veya yağlı kağıda sararak dondurmak doğrudur.Bu etler kullanılacağı zaman oda sıcaklığında değil dolapta çözdürülmelidir.Çözülen et hemen pişirilmeli ve tekrar dondurulmamalıdır.
  Gelelim etin tüketileceği miktara ; Et, dört temel besin grubundandır ve beslenmemizde önemli yer tutar.Kaynağı ne olursa olsun biyoyararlılığı yüksek, bol miktarda protein içerir.Protein vucuttaki dokuların gelişmesi, yeni dokuların oluşması ve hasar gören dokuların onarılması için gereklidir.Ayrıca ette büyüme ve gelişme, sağlıklı gözler, deri ve kemikler için A vitamini, sağlıklı kemikler için D vitamini, kırmızı kan hücreleri için B 12 vitamini, yeni hücrelerin yapılması ve deri sağlığı için çinko ve biyoyararlılığı çok yüksek demir bulunur. Fakat unutulmamalıdırki ette aynı zamanda kolesterol ve doymamış yağ asitleride bol miktarda bulunur. Bu nedenlede tüketilecek miktar çok önemlidir.Sağlıklı yetişkin bir bireyin 90-120 gram (3-4 köfte büyüklüğünde) pişmiş et tüketmesi yeterlidir. Bu miktar sporcularda ,çocuklarda, sağlık problemi olanlarda değişebilir.
  Etin yağsız kısımlarını tüketmeli ve yanında C vitamini almak için mutlaka salata yada meyve yemeliyiz. Böylece demirin emilimini arttırıp, etteki toksik maddeleri bertaraf edebiliriz.
  Pişirme yöntemi olarak ızgara veya haşlama yöntemini kullanabiliriz.Haşlama için düdüklü tencere kullanımı zaman tasarrufu sağlarken besin değeri kaybını azaltacaktır.Izgara yaparken etin ateşe uzaklığını iyi ayarlamalıyız.Etle ateş arasında 15 cm uzaklık bırakmalıyız. Yüksek ateş, yüzeydeki proteinleri birdenbire katılaştırarak ısının etin iç kısmına ulaşmasını engeller. Etin ateşe yakın olması B 1,B 12 ,folik asit gibi vitamin kayıplarına ve kanserojen maddelerin oluşumuna neden olabilir.
  Etleri sebzelerle birlikte pişirmek C vitamini almak açısından tercih edilebilecek bir yöntemdir.Eti pişirme sırasında yağ eklememek kendi suyuyla, kısık ateşte pişirmek gerekir.
  Et tüketimini öğle öğününde yapmalı akşamlarıda balık ve sebze yemeği tercih edilmelidir. Et tüketimimizin arttacağı bu günlerde posa yönünden zengin beslenmeye dikkat etmek gerekir. Ekmek olarak kepekli veya tam tahıllı ekmek tercih edilmeli , salata her öğünde olmalı ,düzenli meyve tüketilmeli ve kabuklarıyla yenilebilen sebze ve meyvelerin kabukları soyulmamalıdır. Çünkü posa kandaki kolesterolün süpürgesi görevini görür. Ailesinde kronik rahatsızlık öyküsü olanlar, kalp-damar rahatsızlıkları olan kişiler, hipertansiyon ve diyabeti olanlar, gut hastaları, tıbbi beslenme tedavisi uygulayanlar et tüketirken çok dikkatli olmalı ve aşırıya kaçmamalıdırlar.
  Özetleyecek olursak kurban bayramında dikkat etmemiz gerekenler şöyle sıralayabiliriz;
  1- Güne hafif bir kahvaltıyla başlamalı, az ve sık yemek yeme kuralını mutlaka uygulamalıyız. Ara öğünleri atlamamalı meyvelerimizi mutlaka tüketmeliyiz.
  2- Eti pişirme yöntemi olarak ızgara ve haşlama yöntemlerini kullanmalıyız.Ete tere yağı, kuyruk yağı, donyağı gibi yağ eklememeli kendi yağıyla pişirmeliyiz.
  3- Ziyaretlerimizde ikram edilen ağır tatlıları, aşırı yağlı ve tuzlu yiyecekleri geri çevirmeli yada daha sonraki ziyaretlerimizdede tüketebileceğimizi düşünerek tadımlık tüketmeliyiz.
  4- Evimizdeki ikramlarda ziyaretçilerimizin sağlığını düşünerek ısrarcı olmamalı, tatlı ve çikolata yerine ceviz, fındık, kuru meyve gibi ikramları tercih etmeliyiz.
  5- Çay ve kahve tüketimimize dikkat etmeli yiz.
  6- Özellikle kalp-damar hastaları, kolesterolü yüksek olanlar, diyabetliler, hipertansiyonlular ve özel beslenme tedavisi uygulayanlar diyetlerini bozmamalıdır.
  7- Fiziksel aktivitemizi mutlaka arttırmalı yakın yerlere yürüyerekgitmeli, uzak yerlere giderken 2-3 durak önce inmeli, asansör yerine merdivenleri tercih etmeliyiz.
  8- tatlı seçimindede ağır hamur tatlıları yerine sütlü tatlıları (sütlaç,muhallebi vb.) ve meyve tatlılarını (ayva tatlısı,kabaktatlısı) tercih etmeliyiz.Tatlıları gün içerisinde tadımlık tüketmeli akşamları kesinlikle tüketmemeliyiz.

  İyi ve Sağlıklı Bayramlar Dileğiyle

  DİYETİSYEN YASEMİN KOYUN

Leave a reply

Cancel reply
Vücut Kitle Endeksiniz , Düşük Kilolu - Obez yada Aşırı Obez ise Beslenme ve Diyetetik Uzmanımızdan Diyet ve Beslenme Programı Sizler İçin Ücretsiz Kaçırmayın...